Nieformalny test kłódki Abloy

/Local/PL/News/Abloy%20PL340T.png

Zapraszamy na relację jednego z naszych pracowników GTT – Bartosza Jurgi, który na co dzień zajmuje się wspieraniem platformy CLIQ i jest miłośnikiem broni palnej. Bartosz przeprowadził nietypowy test, do którego wykorzystał kłódkę Abloy PL340T w platformie ABLOY Protec2 dostarczoną przez kolegów z działu opiekującego się Infrastrukturą Krytyczną i Profesjonalnymi Klientami Końcowymi. Celem było sprawdzenie czy kłódka wytrzyma ostrzał z różnych rodzajów broni.

Test przeprowadziliśmy na strzelnicy w Sławkowie. Zaprzyjaźnione stowarzyszenie „Samopał” z Olkusza zorganizowało wejściówki, wypożyczyło broń i dorzuciło kilka garstek amunicji. Oficjalnie dnia 30 stycznia 2021 nasza kłódka została poddana próbom ostatecznym.

Zaczęło się delikatnie, od pistoletów: współczesny, w połowie plastikowy CZ P10-F oraz klasyk polskiej myśli technicznej z lat 60` - PM-63 „Rak”. Oba pistolety zasilane są małymi nabojami 9mm, które tylko rozhuśtały kłódkę na łańcuchach nie pozostawiając na niej żadnego śladu.

Następnie strzelba. Taki szybszy, sportowy „shot-gun”, którego nie trzeba ręcznie pompować. Strzelano standardowym nabojem zawierającym porcję ołowianego śrutu. Po oddaniu 10 strzałów (z czego 8 celnych) kłódka „się tylko pobrudziła” szarym, matowym, ołowianym nalotem.

Zrobiło się poważniej kiedy w ruch poszły karabiny. W pierwszej kolejności karabin snajperski. Wypluwa z siebie 3,5 gramowe pociski z prędkością bliską 3400 km/h. To prawie kilometr na sekundę! Po 4 trafieniach na powierzchni kłódki pojawiły się jedynie zagłębienia.

Na koniec przyszedł czas na test wytrzymałości kłódki najwyższej próby – ostrzał z serbskiej produkcji Kałasznikowa. Pociski opuszczają lufę z mniejszą prędkością niż w przypadku „snajperki”, ale za to są 3 razy cięższe, co w rezultacie daje większą energię. Padło kilka celnych strzałów i ku zaskoczeniu strzelców kłódka nadal wisiała spinając łańcuchy. 

Jaki efekt końcowy testów? Wprawdzie kłódka doznała kilku obrażeń zewnętrznych w postaci wgnieceń a także uszkodzeń mechanizmu, przy czym nawet pomimo tak zbrojnego ataku, kłódka oparła się i nie puściła łańcuchów. Mienie zostało ochronione!