Najczęściej zadawane pytania

1. Czy firma ASSA ABLOY Poland Sp. z o.o. zajmuje się serwisem bram automatycznych/drzwi?

Assa Abloy Poland Sp. z o.o. jest dostawcą okuć, wyposażenia drzwi, elementów systemu kontroli dostępu, systemów klucza (Master Key) oraz systemów zabezpieczeń. Serwisem bram/drzwi zajmują się pozostałe spółki ASSA ABLOY w Polsce:

ASSA ABLOY Entrance Systems Poland Sp. z o.o.

Drzwi automatyczne, bramy przemysłowe i hangarowe, konserwacja oraz serwis.

www.assaabloyentrance.pl

ASSA ABLOY Mercor Doors Sp. z o.o.

Przeciwpożarowe drzwi stalowe i drewniane, bramy przeciwpożarowe, serwis.

www.mercordoors.com.pl

2. Gdzie można kupić produkty ASSA ABLOY Poland Sp. z o.o.?

Firma ASSA ABLOY Poland Sp z o.o. nie prowadzi sprzedaży detalicznej. Sprzedaż detaliczna jest realizowana przez sieć dystrybutorów ASSA ABLOY Poland Sp. z o.o.

3. Dlaczego ASSA ABLOY Poland Sp. Z o.o. nie prowadzi sprzedaży produktów wszystkich marek z grupy ASSA ABLOY?

ASSA ABLOY jest globalnym liderem w produkcji systemów zabezpieczeń zrzeszającym kilkuset producentów na całym świecieASSA ABLOY Poland Sp. Z o.o. prowadzi sprzedaż tylko wybranych produktów dostosowanych do Polskiego rynku. 

4. Jaka jest różnica między patentem, a profilem zastrzeżonym klucza?

Patent na wynalazek – ograniczone w czasie prawa właściciela rozwiązania technicznego do wyłącznego korzystania z wynalazku bądź wynalazków będących przedmiotem patentu w celach zawodowych lub zarobkowych na terenie państwa, które decyzją administracyjną patentu udzieliło.Ochrona wynalazku w czasie jej funkcjonowania nie dopuszcza stosowania innych elementów jak tylko oryginalne, dopuszczone przez właściciela patentu.
Patent na wzór przemysłowy - pojęcie z pogranicza prawa własności intelektualnej i sztuki użytkowej. Wzornictwo przemysłowe jest działalnością twórczą, której celem jest określenie zewnętrznych cech przedmiotów wytwarzanych przemysłowo, które to cechy określają strukturalne i funkcjonalne relacje, jakie dany wzór przemysłowy czynią całością spójną, i to zarówno z punktu widzenia producenta, jak i użytkownika.Ochrona wzoru przemysłowego nie obejmuje cech wytworu:- wynikających wyłącznie z jego funkcji technicznej - które muszą być odtworzone w dokładnej formie i wymiarach w celu umożliwienia mechanicznego połączenia go lub współdziałania z innym wytworem

5. Dlaczego kluczy firmy ASSA ABLOY nie można dorobić w dowolnym punkcie dorabiana kluczy?

Firma ASSA ABLOY prowadzi restrykcyjną politykę ochrony przed nieautoryzowanym dorabianiem kluczy. Klucze można nabyć jedynie u autoryzowanych dystrybutorów po okazaniu klucza wraz z odpowiadającą mu kartą bezpieczeństwa.

6. Jaka jest różnica między standardem skandynawskim, fińskim a DIN?

Standard DIN – Wkładki wykonane w tym standardzie to tak zwane wkładki bębenkowe. Ich wymiary oraz kształt definiuje dokładnie niemiecka norma DIN 18252.Rozróżnia się 3 główne podgrupy tych zamknięć – wkładki podwójne z dostępem poprzez klucz z obu stron, wkładki jednostronne (tzw. półwkadki) z dostępem jednostronnym, oraz wkładko-gałki z dostępem poprzez klucz od strony zewnętrznej oraz możliwością obsługi zamka poprzez gałkę obrotową od strony wewnętrznej.
Standard Skandynawski – Cylindry okrągłe i owalne wykonane w tym standardzie przeznaczone są wyłącznie do stosowania wraz z kasetami zamków tego samego typu. Cechą charakterystyczną tych produktów, w odróżnieniu od zamków DIN,  jest umieszczenie cylindra nad klamką drzwiową. Zamki te oferowane są przez szwedzką firmę ASSA, oraz fińską ABLOY.
Standard Fiński – Cylindry te na pierwszy rzut oka przypominają te wykonane w standardzie skandynawskim, różnią się jednak szczegółami konstrukcyjnymi. Można je stosować wyłącznie do kaset zamków wykonanych również w standardzie fińskim. Stosowanie cylindrów fińskich do zamków skandynawskich i odwrotnie nie gwarantuje prawidłowego działania zamknięcia. Liderem w branży zamknięć wykonanych w standardzie fińskim jest firma ABLOY.

7. Co to jest system klucza generalnego (Master Key)?

System klucza generalnego (MKS) to mechaniczne rozwiązanie pozwalające powiązać ze sobą wiele odpowiednio dobranych elementów zamykających np. wkładek cylindrycznych, kłódek, cylindrów meblowych itp. Oraz kluczy.  Elementy zamykające konstruuje się w taki sposób, aby mogły być one otwierane przy pomocy kilku kluczy mających różne zakresy dostępów, począwszy od klucza Master otwierającego wszystkie zamki, poprzez klucze grupowe posiadające mniejsze uprawnienia, a skończywszy na kluczach indywidualnych otwierających tylko pojedyncze pomieszczenia.

8. Czy bezpiecznym rozwiązaniem jest zastosowanie jednego klucza do wszystkich zamków w jednych drzwiach lub w całym budynku?

Stosowanie w drzwiach dwóch zamków przeznaczonych do otwierania tym samym kluczem jest bezpieczne pod warunkiem użytkowania kluczy odpowiednio zabezpieczony przed nieautoryzowanym kopiowaniem.  Rozwiązanie to eliminuje konieczność codziennego noszenia „pęku kluczy”.

9. Jak zmienić stronność w zamku EL560/EL460?

Zawiera to instrukcja, która jest każdorazowo dołączana do każdego zamka (kliknij tutaj).

10. Jak zmienić tryb pracy z NC na NO w zamkach elektrycznych?

Wszystkie informację są zawarte w instrukcji (kliknij tutaj).

11. Które okucia spełniają normy ewakuacyjne (paniczne) i awaryjne?

Samo okucie nie może być rozpatrywane jako spełniające lub nie normy normy ewakuacyjne (paniczne) i awaryjne. Aby przejście mogło być zakwalifikowane jako wyjście ewakuacje lub awaryjne należy stosować przebadane komplety zamka wraz z okuciami.

12. Co to jest certyfikat klasy C?

Jakie produkty go posiadają?Według polskich i europejskich norm klasyfikacja związana z zabezpieczeniem wkładki i zamka znajduje się w kluczy właściwości użytkowych i aktualnie podawane są klasy zabezpieczenia kodu klucza od 1 do 6 oraz zabezpieczenia przed atakiem od 1 do 2.
Klasa C jest oznaczeniem stosowanym przy badaniach prowadzonych przez Instytut Mechaniki Precyzyjnej i nie jest oznaczeniem obowiązującym.

13. Jakie kłódki należy stosować w warunkach zewnętrznych?

W warunkach zewnętrznych należy stosować kłódki z zabezpieczeniem antykorozyjnym, które jest określano w certyfikacie jako 5 klasa zabezpieczenia przed korozją.

14. Czy wkładki ABLOY można otworzyć metodą manipulacji i bumpingu?

Wkładki Abloy są wykonane w technologii dyskowej, nie posiadają sprężyn. Zastosowana we wkładkach ABLOY technologia wyklucza możliwość otwarcia metoda manipulacji i bumpingu.

15. Czym się różni zamknięcie wykonane w technologii dyskowej od wykonanego w technologii tradycyjne?

Większość  zamknięć wykonanych jest metodą  tradycyjną, tzw. zastawkowo-sprężynkową. Wyjątkiem są zamknięcia ABLOY, które zbudowany są w oparciu o technologię dyskową, nie wykorzystującą praktycznie w ogóle sprężyn. Zamknięcia wykonane w technologii dyskowej są bardziej trwałe i niezawodne (zwłaszcza w przypadku zamknięć narażonych na bezpośrednie działanie niesprzyjających warunków atmosferycznych), mają większą zdolność do budowy skomplikowanych systemów klucza oraz ich późniejszej modyfikacji, a także charakteryzują się najwyższym możliwym zabezpieczeniem klucza przed nieautoryzowanym dorabianiem.

16. Jak dobrać właściwy samozamykacz do drzwi?

Samozamykacz dobiera się na podstawie szerokości i ciężaru drzwi. ASSA ABLOY posiada w swojej ofercie samozamykacze do każdego rodzaju drzwi z siłą zamykania od 1 do 7, zgodnie z normą EN-PN:1154.

17. Jakie zamki należy stosować w drzwiach przesuwnych?

W drzwiach przesuwnych należy stosować zamki hakowe. Tylko taki typ zamków zapewnia odpowiednie zabezpieczenie przed nieautoryzowanym otwarciem tego typu drzwi.