Jak wymienić wkładkę w drzwiach?

To prostsze niż myślisz!

Wkładka to jeden z najważniejszych elementów konstrukcji drzwi wejściowych. Dobrej jakości wkładka ma bezpośredni wpływ na bezpieczeństwo Twojego domu przez chronienie go przed włamaniem. Samodzielna wymiana wkładki to wbrew pozorom nic trudnego, nie wymaga specjalistycznego sprzętu ani pomocy fachowca.

Taka umiejętność może okazać się przydatna, kiedy planujesz przeprowadzkę, kupujesz nowe mieszkanie lub jeśli ktoś z domowników zgubił klucz. Pokażemy Ci, jak w kilku prostych krokach zamontować nową wkładkę zamka w drzwiach.

Wymiana wkładki - co będzie potrzebne?

Do samodzielnej wymiany wkładki przygotuj:

  • klucz do zamka,
  • śrubokręt,
  • nową wkładkę,
  • linijkę lub metrówkę.

Zmierz wkładkę

Otwórz drzwi. Wkładkę mierzymy od środka otworu, w który wkręcamy śrubę mocującą wkładkę, aż do krawędzi szyldu zewnętrznego i do krawędzi szyldu wewnętrznego. Na grafice długości te zostały określone jako A i B. Pomiary zapisz w milimetrach. Uzyskane wartości oznaczają wymiar wkładki, np. 40/40 mm, 35/40 mm itd.

Wybierz nową wkładkę

Skoro wiesz już, jaki wymiar wkładki pasuje do Twoich drzwi, to czas na zakupy. Aby zapewnić bezpieczeństwo swojemu domowi, wybierz wkładkę najwyższej jakości. W naszej ofercie znajdziesz marki, cieszące się wieloletnim zaufaniem w branży zabezpieczeń domowych, m.in. ASSA ABLOY, YALE, LOB czy YETI. Najwyższym poziom zabezpieczenia na ataki mechaniczne potwierdzają przyznane producentom certyfikaty, takie jak certyfikat Instytutu Mechaniki Precyzyjnej czy certyfikat Sieci Badawczej Łukasiewicz.

Niezdecydowanym proponujemy wkładkę ASSA ABLOY CY323 z możliwością przedłużania co 5 mm, Yale 1000 HIGH SECURITY oraz wkładka Yale 2100 MAXIMUM SECURITY. W warunkach domowych świetnie sprawdzi się również wkładka bębenkowa YETI WY500 czy model Dragon XT marki LOB. Produkty te wysokiej klasy trwałe mechanizmy, które zapewniają komfort, a także dużą odporność na włamanie i występują w kilku rozmiarach oraz wykończeniach. Wybierz wkładkę odpowiednią do swoich potrzeb!

Demontaż

Masz już nową wkładkę pod ręką? Usuń obecną wkładkę. Otwórz drzwi i odkręć śrubę mocującą wkładkę.

Następnie włóż klucz do wkładki i obróć go tak, aby ją usunąć. Jeśli masz trudności, przekręć lekko klucz, aby wyrównać krzywkę wkładki - dzięki temu wkładka z łatwością się wysunie.

Zamontuj swoją nową wkładkę

Teraz możesz zamontować jedną z antywłamaniowych wkładek. Włóż klucz do nowej wkładki i wyrównaj krzywkę ze środkiem wkładki, następnie umieść ją w zamku.

Delikatnie przekręć klucz, by upewnić się, że wszystko jest ułożone równo i jest dobrze spasowana.

Następnie umieść śrubę w otworze i mocno ją dokręć. By sprawdzić, czy wkładka jest poprawnie zamontowana - obróć klucz i zobacz, czy rygiel zamka wysuwa się prawidłowo.

Ważne!

Pamiętaj, że wkładka nie powinna wystawać więcej niż 3 mm poza szyld wewnętrzny i zewnętrzny.

To wszystko! Teraz możesz cieszyć się bezpieczeństwem swojego domu!