Bezinwazyjna metoda otwierania zamków

Niewiele osób zdaje sobie sprawę, że większość wkładek dostępnych na rynku można otworzyć za pomocą tzw. kluczy bumpingowych. Wymagają one zdecydowanie mniej doświadczenia i wiedzy, a także zajmują mniej czasu i pozostawiają mniej śladów, niż inne stosowane metody otwierania zamków. Co powinniśmy zatem zrobić, aby skutecznie zabezpieczyć swój dom lub firmę?

Bumping jest to termin określający sztukę manipulacji zamkiem za pomocą odpowiednio spreparowanego klucza. Pozwala na otwarcie wielu zamków, które posiadają mechanizmy zapobiegające tradycyjnemu lockpickingowi. Bumping wykorzystuje sposób budowy typowych zamków bębenkowych, gdzie lekkie uderzanie w niepasujący do zamka klucz z każdą pozycją wyciętą możliwie najgłębiej, może doprowadzić do chwilowego oddzielenia górnych i dolnych części bolców, umożliwiając przekręcenie klucza. W większości przypadków jedynym zabezpieczeniem przed bumpingiem jest zastrzeżony profil klucza oraz ograniczony dostęp do tzw. surówki (surowych kluczy do obróbki). Niestety - do stworzenia klucza bumpingowego - można wykorzystać również klucze już istniejące.

Wkładki oferowane przez ASSA ABLOY są odporne na tego typu manipulacje. Platforma ASSA dp wyposażona jest w podwójne, funkcjonujące niezależnie od siebie mechanizmy blokujące, zapewniając w ten sposób zabezpieczenie przed wszelkimi próbami bumpingu. Platformy ABLOY PROTEC oraz ABLOY PROTEC 2 są całkowicie odporne na jakiekolwiek próby manipulacji. Zastosowany w nich opatentowany system dysków obrotowych sprawia, iż są one nie do otworzenia bez oryginalnego klucza.