Tajemniczy Dolny Śląsk

Wycieczka firmowa w Góry Sowie

W dniach 19-20 października 46-osobowa grupa pracowników uczestniczyła w wycieczce organizowanej przez Związek Zawodowy Inżynierów i Techników przy LOB S.A. Tym razem naszym celem był tajemniczy Dolny Śląsk.

700 lat historii

Pierwszym punktem wizyty na Dolnym Śląsku był Zamek Grodno. Początki średniowiecznej warowni w tym miejscu sięgają czasów Piastów Śląskich. Pod koniec XVI wieku zamek został przebudowany na renesansową rezydencję. Dziś pozostaje pół ruiną, gdzie można zobaczyć zarówno fragmenty średniowiecznych murów, jak i niektóre z zachowanych renesansowych pomieszczeń. Przy wejściu głównym do zamku zobaczyliśmy najpiękniejszy w tym regionie Polski portal. Weszliśmy też na wieżę zamku, z której podziwialiśymy nieprawdopodobne widoki na Góry Sowie, jezioro Lubachowskie oraz zaporę, wybudowaną ponad 100 lat temu i funkcjonującą do dziś. Na koniec przyszedł czas na wizytę w nowoczesnym Centrum Bioedukacji Multimedialnej, a zwiedzanie zamku zwieńczyliśmy wspólnym biesiadowaniem przy ognisku i kiełbaskach.

Wielka Sowa

Zdobyliśmy należącą do Korony Gór Polski Wielką Sowę (1024 m n.p.m.). Na jej szczycie znajduje się wysoka na 25 metrów kamienna wieża widokowa, wybudowana w 1906 roku. Z racji jej położenia, okazała się doskonałym punktem widokowym, z którego doskonale widoczna była między innymi Śnieżka.

Projekt Riese

To kryptonim największego projektu górniczo-budowlanego nazistowskich Niemiec, rozpoczętego i niedokończonego w Górach Sowich oraz na zamku Książ i pod nim w latach 1943–1945. To tam miała być jedna z kwater głównych Adolfa Hitlera. Jednym z elementów projektu Riese była budowa podziemnego miasta Osówka. Stopień zaawansowania przeprowadzonych tam robót stawia ją na pierwszym miejscu pod względem najbardziej wykończonych podziemnych obiektów tego przedsięwzięcia. Mieliśmy okazję na własne oczy przekonać się o potędze tajemniczego projektu Adolfa Hitlera.

W stylu lat 70’

Sobotę zakończyliśmy stałym elementem naszych wycieczek, czyli imprezą integracyjną, a tuż przed zabawą miała miejsce przepyszna kolacja w gościnnych progach pensjonatu Zacisze Trzech Gór. Tematem przewodnim tegorocznej imprezy były lata 70’. Wielu uczestników zaskoczyło swoją kreatywnością, a wspólna zabawa w oprawie DJ’a Sasana, przeplatana licznymi konkursami trwała do późnych godzin nocnych.

Zamek Książ – kolejny element projektu Riese

Tuż po śniadaniu wyruszyliśmy w drogę do Wałbrzycha, a celem tym razem był Zamek Książ. To trzeci co do wielkości zamek w Polsce (po zamku w Malborku i Zamku Królewskim na Wawelu). Został wybudowany w latach 1288–1292 przez księcia świdnicko-jaworskiego Bolka I Surowego. W 1941 władze III Rzeszy przejęły obiekt i przystąpiły do przekształcenia go w jedną z kwater Adolfa Hitlera. Był to zatem kolejny niezwykle ważny, lecz niedokończony element projektu Riese. Wnętrza obiektu zrobily na nas ogromne wrażenie mimo, iż wiele z nich zdąrzyły zespuć służby Hitlera. W 2018 roku oddano tam do użytku podziemną trasę turystyczną. Dzięki temu znowu mogliśmy znaleźć się 50 metrów pod ziemią, w tunelach drążonych podczas II wojny światowej przez więźniów obozu koncentracyjnego Gross-Rosen. Ten niezwykle intensywny weekend zakończyła wizyta w Stadninie Książ. Zmęczeni, ale niezwykle szczęśliwi bezpiecznie wróciliśmy do Leszna. Do zobaczenia za rok!