Metropolitan Warszawa

/Local/PL/References/offices/Metropolitan%20Warszawa%20.jpg

Metropolitan w Warszawie - budynek biurowo-usługowy, zlokalizowany przy Placu Piłsudskiego w Warszawie, został zaprojektowany przez jednego z największych współczesnych architektów - Normana Fostera.
 
Kubatura budynku to ponad 240 tys. metrów sześciennych, około 38 tys. metrów kwadratowych powierzchni użytkowej i ponad 6 tys. metrów kwadratowych powierzchni zabudowy. Elewację budynku stanowi przeszklona ściana z kamieniami z unikalnego granitu, tzw. "żyletkami" mocowanymi prostopadle do płaszczyzn elewacji. W patio zastosowano posadzki z płomieniowanego granitu, a w środku patio znajduje się innowacyjna konstrukcja dysz fontanny sterowanej komputerowo.
 
W obiekcie zastosowano nowatorskie rozwiązania energooszczędne i ekologiczne, np. ogrzewanie i chłodzenie pomieszczeń garażowych powietrzem z pomieszczeń biurowych. System wentylacji garaży został wykorzystany wymiennie dla potrzeb bytowych i pożarowych.
 
Budynek Metropolitan można zaliczyć do klasy obiektów o najwyższym poziomie techniki w Europie (klasa AAA). Trzy niezależne części gmachu posiadają własne trzony, z odrębną komunikacją, pomieszczeniami sanitarnymi, instalacjami i zasilaniem. Na parterze mieszczą się pomieszczenia usługowe, a w podziemiu dwa poziomy garaży, z których wysokość pierwszego pozwala na wjazd samochodów dostawczych i innych obsługujących budynek. Wszystkie pomieszczenia w budynku działają w systemie klucza opartego na wkładkach ASSA.