Rondo 1 ONZ

/Local/PL/References/offices/Rondo%201%20Warszawa.jpg

Budynek zaprojektowała znana pracownia architektoniczna Skidmore, Owings and Merrill przy współpracy z warszawską pracownią AZO. Generalnym wykonawcą obiektu była firma HOCHTIEF Polska. Bryłę budynku tworzą dwie części: niższa 10-piętrowa, pełniąca funkcje galerii handlowo-usługowej, której budowa została zakończona na początku 2005 (budynek A), oraz wyższa 40-piętrowa (budynek B). Całość 40-piętrowej wieży jest przeszklona, a w nocy także oświetlona.

Główny budynek biurowy oferuje powierzchnię około 70 000 m², w którym jest 18 szybkich wind panoramicznych (czas oczekiwania poniżej 30 s) oraz 2 windy towarowe. Z kolei w niższej części budynku, handlowo-usługowej znajduje się parking, supermarket Carrefour Express, kwiaciarnia, winiarnia, salon prasowy, kawiarnia, pralnia chemiczna, bar sushi, salon kosmetyczny oraz kiosk UNICEF. Jest to drugi obiekt w stolicy po Metropolitanie, klasy AAA, przyznawanej obiektom o najbardziej prestiżowej lokalizacji, najnowocześniejszym wyposażeniu i najlepszej architekturze.

Na obiekt trafiły zamki elektryczne ABLOY oraz system klucza generalnego oparty na wkładkach ASSA.

W budynku po raz pierwszy w Europie Środkowo-Wschodniej zastosowano system DALI sterujący indywidualnie każdą z 36 000 żarówek oraz 4 000 żaluzji w obiekcie. Ma to na celu dostosowywanie natężenie światła do warunków panujących na zewnątrz. 10% energii elektrycznej wykorzystywanej w budynku pochodzi z energii wiatrowej. Dzięki ścisłej współpracy z najemcami w zakresie ekologii, 61% odpadów wytworzonych w budynku jest segregowanych, a program oszczędności wody zredukował jej użycie o 30%. Budynek posiada parking na 40 rowerów, a z wszystkich osób tam pracujących 63% dociera do pracy komunikacją publiczną. Oprócz certyfikatu LEED Gold posiada także nadawany przez Komisję Europejską certyfikat Green Building.