Biblioteka Uniwersytetu Warszawskiego

/Local/PL/References/education/Biblioteka%20Uniwersytetu%20Warszawskiego.jpg

Budynek Biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego o kubaturze 260 tys. m³ zajmuje powierzchnię 64 tys. m². Na dachu znajduje się ogólnodostępny ogród botaniczny. Koszt realizacji wyniósł 80 000 000 $. W pobliżu znajduje się Centrum Nauki Kopernik i planowane są inne budynki Uniwersytetu Warszawskiego.

Na zbiory biblioteczne przeznaczono 40 tysięcy m², z możliwością rozszerzenia o następne 10 tysięcy m². Gmach Biblioteki może pomieścić 5 milionów woluminów zbiorów. Oprócz części bibliotecznej znajduje się część usługowo-rozrywkowa (w kondygnacjach podziemnych) oraz biurowa w tzw. rogalu komercyjnym.

Ogród botaniczny na dachu Biblioteki, zaprojektowany przez architekt krajobrazu Irenę Bajerską, został otwarty 12 czerwca 2002 r. Jest jednym z największych i najpiękniejszych ogrodów dachowych w Europie. Rozciąga się na powierzchni ponad 1 ha, roślinność zajmuje w nim 5111 m2. Ogród składa się z dwóch części: górnej (o powierzchni 2000 m2) i dolnej (o powierzchni 15 000 m2), połączonych strumieniem z kaskadowo spływającą wodą. Bezpośrednio przy budynku znajdują się krzewy okrywowe, kwitnące oraz pnącza. W dolnym ogrodzie znajduje się sztuczny kamień z kaskadą i zarybiony staw, nad którym mieszkają kaczki.

Biblioteka Uniwersytetu Warszawskiego jest zrealizowana w całości na skandynawskich produktach ASSA ABLOY. Na obiekt trafiły:

- zamki mechaniczne ASSA
- elektrozaczepy ASSA SOLID
- okucia ASSA

Budynek działa w systemie klucza generalnego opartego na rozwiązaniu ASSA.