CH Złote Tarasy w Warszawie

Inwestorem kompleksu jest ING Real Estate, głównym wykonawcą zaś Skanska. Całość została zaprojektowana przez kalifornijską pracownię Jerde Partnership, a także przez polski oddział firmy Ove Arup i Tebodin. Przygotowania do rozpoczęcia budowy trwały sześć lat. Budowę Złotych Tarasów rozpoczęto pod koniec 2002 roku. Wartość całej inwestycji szacuje się na około 1,5 miliarda złotych.

Budynek ma całkowitą powierzchnię 225 tysięcy m², z czego 65 tysięcy m² zajęło Multikino Złote Tarasy, galerie handlowe oraz centra restauracyjne i rozrywkowe, a 55 tysięcy m² biura. Pomieszczenia biurowe znajdują się w przeszklonym, półokrągłym biurowcu Lumen o wysokości 59 metrów (23 500 m²) od strony ulicy Złotej oraz wieżowcu Skylight o wysokości 105 metrów (21 500 m²) od strony ulicy Emilii Plater. Pod ziemią znajduje się parking na 1700 aut.

Centralna część Złotych Tarasów przykryta jest ogromnym szklanym dachem, pod którym znajdą się galerie handlowe i restauracje rozłożone na różnych wysokościach. Jest on jednym z największych tego typu obiektów na świecie - ma powierzchnię 10 250 m² i składa się z 4780 szklanych trójkątów o wymiarach około 2,5 na 2,5 na 3 metry. Całość kopuły waży 1400 ton, a szkło wykorzystane do jego budowy 600 ton.

Drzwi na drogach ewakuacyjnych wyposażone są w dźwignie antypaniczne Nuova Feb Millenium. Cały obiekt działa w systemie klucza generalnego opartego na rozwiązanich ASSA.