Szpital Św. Zofii w Warszawie

Szpital św. Zofii w Warszawie specjalizuje się w lecznictwie szpitalnym i ambulatoryjnym w zakresie ginekologii i położnictwa. Posiada 142 łóżka, z czego 32 o profilu ginekologicznym, 55 położniczych oraz 55 łóżek neonatologicznych. Szpital oferuje m.in. porody fizjologiczne, które prowadzą samodzielne położne we współpracy z zespołem lekarskim. Na oddziale wcześniaków i patologii noworodka znajdują się m.in. sala intensywnej terapii, sala septyczna.

Zakład Położniczy św. Zofii był pierwszym w stolicy publicznym zakładem o takim profilu. Pierwsza pacjentka przekroczyła próg szpitala 20 stycznia 1912 roku. Wówczas w Warszawie istniały jedynie cztery przytułki dla rodzących.

Szpital, jak na ówczesne czasy, był nowocześnie wyposażony – posiadał wentylację, elektryczne oświetlenie, pokój kąpielowy, telefon. W czasie wojny i po wojnie zakład był szpitalem wojskowym. W latach 60. i 70. był remontowany i modernizowany.

Szpital objęty jest systemem kontroli dostępu ASSA RITA (dzisiaj ASSA ARX) wraz z czytnikami zbliżeniowymi. Drzwi objęte kontrolą dostępu wyposażone są w elektrozaczepy SOLID oraz zamki mechaniczne ASSA.